Jak nieświadomie usprawiedliwiamy wykorzystanie?

jak usprawiedliwiamy gwałt


Usprawiedliwiamy mężczyzn często nie zdając sobie z tego sprawy. Powtarzamy zasłyszane zdania, których strzała skierowana jest wprost w nasze serce.

 

Ale co właściwie usprawiedliwiamy. Gwałt, naruszenie naszych granic cielesnych.

Myślisz pewnie teraz, że zwariowałam. Nim to ocenisz przeczytaj ten artykuł do końca.

 

Niby niewinna sytuacja. Film o nastolatce, która wchodzi w dorosłe życie. Pewnej nocy jedzie ze znajomymi na imprezę. Pije alkohol, przytula się na parkiecie z chłopakiem, którego znała ze szkoły. Oboje płyną na burzy hormonów i znieczuleni alkoholem lądują na łóżku w jednym z pokoi. Dzielą namiętne pocałunki aż w pewnej chwili dziewczyna mówi: Nie?.Na więcej nie jestem gotowa. On nie reaguje ani na słowa, ani na odpychanie z jej strony. Korzysta z jej ciała nie zważając na to, że ma do czynienia z żywą czującą istotą. Zostawia ją tam jak opakowanie po niedawno zjedzonym batoniku.

 

Co się dzieje dalej? Przed telewizorem z ust kobiet padały zarzuty typu: Sama się o to prosiła. Sama jest sobie winna. Mogła nie pić. Powinna była wiedzieć, że picie przy obcych tak się może skończyć. Mogła ubrać się jak zakonnica to by teraz nie płakała.

 

Mieszał się we mnie szok z dziką wściekłością. Naprawdę wierzycie w to co mówicie?

Jako kobieta, jako człowiek, żona i matka nie mogę tego zostawić bez echa.

Chcę Ci pokazać wielką pułapkę, która się kryje za takim podejściem do sprawy.

 

NB1

 

Sama się o to prosiła. Kiedy? W momencie, gdy wypiła pierwszy kieliszek, gdy wsiadała z chłopakami do auta? A może, gdy podjęła decyzję o wyjściu na imprezę? A może wtedy, gdy pierwszy raz ubrała bluzkę z dekoltem? Idąc tym tropem okaże się, że bycie kobietą jest jednym wielkim znakiem ?Zapraszam do gwałtu?. 

nb2

Nakręciła go? Tak? Uwodzimy się wzajemnie, kobiety są w tym bardziej zmysłowe a mężczyźni bezpośredni. Wzajemnie czerpią z tego przyjemność. Czy uwodzenie oznacza zgodę na współżycie? Oboje się nakręcali, ale czy to oznacza, że mężczyzna jest zwierzęciem kierowanym instynktem i nie ma wolnej woli. Jest tak tępy, że nie rozumie słowa NIE? Nie umie się wycofać? Mózg ma dwie funkcje on i off. Jeśli zasilił męski narząd tak samo jest w stanie wprowadzić go w stan uśpienia. I nie jest to nic trudnego, wymaga podjęcia decyzji i szacunku do drugiej żywej istoty. Jestem nakręcony, ale wybieram się zaspokoić inaczej skoro ty nie chcesz.  Mężczyźni, którzy szanują siebie i kobietę, tak właśnie postąpią.

 

nb3

Gdyby nie piła. Ja nie raz piłam alkohol na imprezach. Czy to daje innym prawo do wykorzystywania mnie bez mojej zgody? Ile razy byłaś na imprezie? Ile razy wróciłaś do domu wstawiona? Ile razy trafiłaś na gwałciciela? Była napruta jak worek. Aha czyli to jest zaproszenie innych do dalszej zabawy. Czyli jak śpimy lub jesteśmy pod wpływem narkozy to można robić z nami co się chce?

 

nb4

A co do stroju: Idąc dalej tym tropem okazałoby się, że kobiety na plażach, u lekarza przy rutynowym badaniu i w pracy w krótkich spódniczkach powinny ciągle padać ofiarami gwałtów, bo stwarzają idealne warunki dla sprawcy.

 

Czy ktoś ma odwagę spojrzeć tej dziewczynie w jej oczy pełne łez, w jej zranioną duszę, w wzgardzone ciało i powiedzieć  ?Jesteś sobie winna?? Co nami kieruje, że wypowiadamy takie osądy bez zastanowienia. Pomyślcie o swoich córkach, przyjaciółkach, kuzynkach. Każda z nas kiedyś może paść ofiarą gwałtu. Nigdy więcej nie usprawiedliwiajmy mężczyzny, który dopuścił się gwałtu, zrzucając winę na kobietę.

 

Jeśli ktoś skrzywdził Cię w ten sposób pamiętaj, że niczemu nie jesteś winna. To sprawca jest w 100 procentach odpowiedzialny za naruszenie twoich granic. Nie mogłaś wiedzieć, nie mogłaś przewidzieć, że pod maską czarującego mężczyzny kryje się istota, która nie ma szacunku do kobiety i nie chce słuchać, gdy słyszy nie.

Dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości:

Nie to nie, w każdym języku znaczy to samo. Gdy kobieta czy mężczyzna mówi nie to znaczy to dość, stop. Ten kto doszukuje się w tym zgody dawno już utracił kontakt z rzeczywistością.

Kobiety padają ofiarą gwałtu, bez względu na wiek, strój i miejsce i trzeźwość. Decyzja o skrzywdzeniu jest podejmowana przez sprawcę. Kobieta swoim zachowaniem nie czyni z niego gwałciciela. To aspekty w nim już ukształtowane sprawiają, że jest do tego zdolny.

Do wspólnego tańca trzeba zgody dwojga, do współżycia trzeba zgody dwóch stron, bez wyjątków.

Spotykając mężczyznę, idąc na imprezę pragniemy być uszanowane, chcemy spędzać miło czas i wiedzieć, że jesteśmy bezpieczne. Nigdy nie prosimy się o gwałt.

 

Myślę teraz o moje córce, która w przyszłości będzie doświadczała życia na tysiąc różnych sposobów. Pewnie nie raz pójdzie na imprezę, będzie próbowała alkoholu i całowała się z chłopakami. Czy jestem w stanie uchronić ją przed wykorzystaniem. Pewnie nie, ale będę chciała jej przekazać, że:

Pozna chłopaków, którzy będą traktowali ją z szacunkiem i takich dla których jej odmowa nie będzie miała wielkiego znaczenia. Na szczęście to będzie mniejszość. Że nie będzie w stanie rozpoznać ich po wyglądzie, sposobie zachowania. Dopiero w sytuacji, gdy odmówi pokażą do czego są zdolni. Możliwe, że zaproponuję jej lekcje samoobrony, żeby poćwiczyła jak się zachować, gdy silniejszy od niej ją przytrzymuje.  I przede wszystkim, że NIE znaczy NIE a osoba, która chce nas skrzywdzić zawsze znajdzie sobie powód. 

DZIĘKUJĘ ZA TWOJĄ UWAGĘ.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
« wstecz